chcę, abyś podczas wizyty u znajomych chwycił mnie za rękę i zabrał do innego pokoju, bo czujesz, że już nie możesz wytrzymać i musisz kochać się ze mną tu i teraz. chcę powstrzymywać jęki, próbować być cicho, bo ktoś nas może usłyszeć.
# polifoniczny charakter rzeczywistości, dał każdemu równe szanse do kreowania własnego wizerunku i opowiadania swojego życia niczym bajki. Wiele aspektów cyfrowej egzystencji wyraźnie wpływa na postrzeganie świata na polu niewirtualnym. I odwrotnie! Cielesna strona naszego jestestwa stale konkuruje z jej z dygitalnymi awatarami. Trwa wyścig, czyje życie okaże się ciekawszym, ładniejszym lub bogatszym. Jest fajnie! Nie wypada teraz umierać, chorować i starzeć się. Nie wypada mieć ciała niedoskonałego. Nie wypada się nudzić i przegrywać. Celem jest podróż sama w sobie, podróż ku przygodzie i zwycięstwu. U boku księcia, z księżniczką pod rękę. Na białym rumaku, o lśniącej karoserii, z turbiną w 2,0. Od Hurghady po Londyn, z Koluszek do Malezji…


Projekt składa się z 11 instalacji tworzących logiczny ciąg inspirowany badaniami Władimira Proppa, dotyczącymi budowy i funkcji bajki.

Każda instalacja jest chronologicznie ułożona względem zadań bohaterów bajek, które powtarzają się w przypadku 80% światowych utworów tego gatunku. Różnica polega na tym, że w mojej pracy zjawisko bohatera i jego zadań jest uwspółcześnione i dotyczy zaobserwowanych w  polskim społeczeństwie odpowiedników, pasujących do sensu funkcji we współczesnym aspekcie.

Te 11 różnych opowieści dokumentalnych, potwierdza poniekąd podejrzenie, że nowe technologie komunikacyjne, media społecznościowe, serwis Youtube itp. pozbawiły rzeczywistości w życiu, powodując potrzebę bycia w bajkowym modelu. Kobiety robiące "selfie” przed lustrem wypatrują oczy za księciem na białym rumaku, skrolując Internet w jego poszukiwaniach, zaś mężczyźni w błyszczącym BMW trzymają się ideałów siły, męskości i rycerskiego testosteronu, by zaimponowac swej przyszłej księżniczce...Projekt składa się z ciągu logicznie następujących po sobie prac (instalacji):
0. Start
1. Odejście
2. Wyprawa
3. Walka
4. Naznaczenie bohatera znamieniem
5. Likwidacja wcześniej zaistniałego braku czegoś
6. Powrót bohatera
7. Ocalenie bohatera od pościgu / Nierozpoznane przybycie
8. Trudne zadanie
9. Transfiguracja / Ukaranie
10. Wesele

#start - według Proppa jest to sytuacja początkowa - początek bajki, punkt startowy funkcji bohatera. Instalacja startowa, będąca wrotami do mojej opowieści, prezentująca mnie z różnych okresów życia i dorastania, mnie jako autora, moją głowę jako kreatowa, mój wizerunek jako zjawisko efemeryczne i przekształcane poprzez czas. Jestem tu z jednej strony bohaterem, który odbywa podróż po swym wykreowanym świecie. Z drugiej strony jestem przykładem, fikcyjnym podmiotem wypowiadającym się, który mógłby być kimkolwiek zechce. Zatem stan zerowy to stan wyjścia - punkt startowy do bajkowej podróży przez moją głowę, która skupiła w sobie te skrajne przeżycia współczesności.


W projekcie wykorzystane zostały fragmenty prac znalezionych w Internecie, a także prace następujących twórców:


# Start - fotografie, które zostały mi wykonane w okresie od przedszkola do szkoły średniej przez różne punkty fotograficzne.  
#1 - w opisie wykorzystano mem znaleziony w Internecie.
#2 - autor fotografii Natalii Groborz - Łukasz Cyrus
#3 - w opisie wykorzystano mem znaleziony w Internecie.
#5 - w opisie wykorzystano mem znaleziony w Internecie.
#6 - grafika autorstwa Maji Maciejko
#7 - muzyka: TEDE / Sir Michu - Polećmy razem, mem z opisu - Internet.
#9 - video: youtubowy poradnik dot. pielęgnacji paznokci.
#10 - mem ze strony: lovsy.plZobacz inne moje projekty >>