CHCĘ ABYŚ PODCZAS WIZYTY U ZNAJOMYCH CHWYCIŁ MNIE ZA RĘKĘ I ZABRAŁ DO INNEGO POKOJU, BO CZUJESZ, ŻE JUŻ NIE MOŻESZ WYTRZYMAĆ I MUSISZ KOCHAĆ SIĘ ZE MNĄ TU I TERAZ. CHCĘ POWSTRZYMYWAĆ JĘKI, PRÓBOWAĆ BYĆ CICHO, BO KTOŚ NAS MOŻE USŁYSZEĆ.Projekt składa się z 11 instalacji tworzących logiczny ciąg inspirowany badaniami Władimira Proppa, dotyczącymi budowy bajek i funkcji pełnionych w nich przez występujących bohaterów. W projekcie zadania i cechy bajkowych postaci zostały odnalezione we współczesnych relacjach międzyludzkich. Przepisałem zatem zadania i życie mitycznych postaci na zjawiska społeczne funkcjonujące w Polsce.  

Odnalezione w projekcie bajkowe wątki to wynik działania nowych technologii komunikacyjnych i ich wpływu na kształtowanie i moderowanie wzajemnych relacji w polskim kontekście społecznym. Jest to pewiem sposób diagnozy zatarcia granicy między bajką-mitem a najbardziej prozaicznymi narzędziami nowych technologii, jak Youtube czy lnstagram i obecnymi w nich osobistymi strategiami kreacji. Nowe media, które miały być narzędziem emancypacyjnym, demokratycznym stały się miejscem odgrywania i utożsamiania się z patriarchalnymi zależnościami, bajkowymi wcieleniami w skali 1:1, na skalę która może zaskakiwać. 


CHRONOLOGICZNA LISTA ELEMENTÓW PROJEKTU:0. Start
1. Odejście
2. Wyprawa
3. Walka
4. Naznaczenie bohatera znamieniem
5. Likwidacja wcześniej zaistniałego braku czegoś
6. Powrót bohatera
7. Ocalenie bohatera od pościgu / Nierozpoznane przybycie
8. Trudne zadanie
9. Transfiguracja / Ukaranie
10. Wesele

Każda praca składała się części wizualnej i komentarza, przedstawionego w formei mema. W skład projektu wliczają się instalacje, prace typu site-specific, materiały video oraz obiekty / prace znalezione. Wśród znalezionych wykorzystane zostały następujące materiały:

# Start - fotografie wykonane w różnym okresie mojego życia od przedszkola do szkoły średniej przez różne punkty fotograficzne.  
#1 - w opisie wykorzystano mem znaleziony w Internecie.
#2 - autor fotografii Natalii Groborz - Łukasz Cyrus
#3 - w opisie wykorzystano mem znaleziony w Internecie.
#5 - w opisie wykorzystano mem znaleziony w Internecie.
#6 - grafika autorstwa Maji Maciejko
#7 - muzyka: TEDE / Sir Michu - Polećmy razem, mem z opisu - kanał Youtube artysty. 
#9 - video: youtubowy poradnik dot. pielęgnacji paznokci.
#10 - mem ze strony: lovsy.pl


Materiały video stworzone lub użyte do projektu dostępne poniżej:# polifoniczny charakter rzeczywistości, dał każdemu równe szanse do kreowania własnego wizerunku i opowiadania swojego życia niczym bajki. Wiele aspektów cyfrowej egzystencji wyraźniewpływa na postrzeganie świata na polu niewirtualnym. I odwrotnie! Cielesna strona naszego jestestwa stale konkuruje z jej z dygitalnymi awatarami. Trwa wyścig, czyje życie okaże się ciekawszym, ładniejszym lub bogatszym. Jest fajnie! Nie wypada teraz umierać, chorować i starzeć się. Nie wypada mieć ciała niedoskonałego. Nie wypada się nudzić i przegrywać. Celem jest podróż sama w sobie, podróż ku przygodzie i zwycięstwu. U boku księcia, z księżniczką pod rękę. Na białym rumaku, o lśniącej karoserii, z turbiną w 2,0. Od Hurghady po Londyn, z Koluszek do Malezji...


Zobacz inne moje projekty >>