ARTYSTA WSZYSTKICH POLAKÓW


Czy moge narysować Ci szubienicę?
Zatem wybierz sobie miejsce: na ciele, osobistej rzeczy lub ulubionym ubraniu...
Gdzie chcesz, to Ty decydujesz!
Byle ta szubienica była Twoja i zostałą z Tobą na jakiś czas. Tak, rysuję szubienice wszystkim... Polakom i nie tylko!

Polacy mają tendencję do bycia agresywnymi wobec samych siebie. Nie mówiąc o obcych. Inność nie jest tolerowaną. Ogólnie, jako naród jesteśmy źli dla siebie. Nietrudno tu poczuć się wieszanym. Bardzo łatwo jest zostać wieszającym!
Trudno za to znaleźć inną logiczną opcję. Czy ta wzajemna “asertywność” to jakiś element narodowej cechy, martyrologicznej tożsamości, gdzie jedyną formą obrony jest atak. Ale przed czym się bronić?

Agresja nasila się, a jedynym symbolem, który zdaje się łączyć mnożące się wrogie narracje to szubienica. Rysowana prosto, radykalnie, bezdyskusyjnie. Nie można poddać ją żadnej formalnej dyskusji. Pozostaje jedynie wybór kim się zostaje zyskując szubienicę? Wieszanym, wieszającym czy może jeszcze kimś innym?

Akcja „Artysta wszystkich Polaków” polega na obdarzaniu rodaków rysunkiem prostej szubienicy w miejscu przez nich wybranym: na ciele, na elemencie garderoby, na rzeczy osobistej etc. Posiadając szubieniczkę można samemu zadecydować kim się jest lub kim chce (bądź nie chce) się być.  Będąc naznaczonym piętnem szubienicy łatwiej o refleksję. 


Projekt narodził się przy okazji akcji “Interes”, organizowanej przez Galerię Potencja, w ramach “WARSAW GALLERY WEEKEND 2018”. Następnie zaczął żyć własnym życiem i wciąż się rozwija, zaś szubieniczek nad Wisłą stale przybywa... 
 

Mark